Háztartása, számítástechnikai és szórakoztató eszközei, munkahelye elektromágneses terei:

Az elektromágneses terek létrehozásában a 230V-os villamos hálózatokról működő eszközeink játsszák a szerepet. Az 50 (60) Hz-es frekvenciájú vezetékekre köthető lényegében az összes háztartási elektromos berendezésünk.

Háztartási és fürdőszobai berendezéseink: hűtő-mosogató gépek, elektromos sütők, indukciós tűzhelyek, mosó-szárító gépek, vasalók, porszívók, konyhai robotgépek, hajszárítók és egyéb elektromos konyhai gépek stb. változó mértékben, de létrehoznak káros sugárzásokat.

A számítógépek és monitoraik, szünetmentes tápegységek, a szórakoztató elektronikai eszközök (TV, erősítő, házimozi, projektor, stb.) működése szintén növeli a körülöttünk keletkező elektromágneses teret.

És ne feledkezzünk meg a barkácsgépek széles skálájáról (fúró, csavarozó, vágó / fűrészelő, stb.) melyek zöme 230V-ról működik, illetve sok családi házban 380V-ról (ipari áram) működő eszközök által létrehozott sugárzásokról sem.

A munkahelyeken dolgozó elektromos gépek, berendezések fokozott veszélyforrások a nagy teljesítményű motorok, szivattyúk, emelők, megmunkálógépek sokasága, amelyeket kombinálnak biztonsági berendezésekkel, érzékelőkkel, amelyek a kibocsájtott sugarak visszaverődéséből nyernek információkat.

Járműve elektromágneses tere:

Autónk saját elektronikai rendszerrel rendelkezik.
Forrása az akkumulátor, amely ellátja a felhasználó egységeket árammal.
Gondoskodik a külső -belső világításról, a műszerfal, ajtók stb. információs fényeiről.
Vezérli a hagyományos motort és hajtásrendszerét, a fűtés-hűtés-szellőzés motorjait.
Egyre több autóban elektromos az ülésmozgatás, a kézifék, az ajtó/csomagtér nyitás-zárás, stb.
Mindezek kiegészülnek a rádiós és zenei rendszerekkel, a bluetooth működésével, GPS irányítással, nyomkövető eszközökkel, távvezérlő-tápellátási tartozékokkal.
A sávelhagyás figyelő, táblafelismerő, távolságtartó stb. rendszerek nemcsak kifelé sugároznak, de a visszaverődő jeleik hatásával is számolnunk kell.
Az elektromos rendszerek növelik az autó hatékonyságát, a biztonságunkat, kényelmünket, de sajnos ennek ára is van, mert káros hatásaik észrevehetetlen módon körbevesznek bennünket.

Minél több és nagyobb teljesítményű elektromos berendezés van autójában, annál nagyobb az Ön és utasai sugárzási kitettsége!


Az elektromos meghajtású autóban a kockázat hatványozott
, mert az akkumulátorok nagy táblákban az alvázon az ülések alatt helyezkednek el, szinte rajta ülnek az emberek. Mivel sokkal közelebb van hozzájuk, mint a hagyományos akku, másrészt nagyságrenddel nagyobb teljesítményűek, az elektromágneses erőterük és így a káros sugárzásuk is sokkal nagyobb.

Miért sokkal nagyobb az elektromágneses sugárzás a jármű utasterében, mint a kültéren?

A jármű karosszériája úgy működik, mint egy Faraday kalitka, mely az összes elektromágneses sugárzást az autó szűk belső terében zárja le. Ezen hatásra szervezetünk fáradtsággal, fejfájással, koncentráció vesztéssel és a reflexek lassulásával reagál. Az elektromágneses sugárzások szempontjából a legsebezhetőbb személy nem feltétlenül az, aki az autót vezeti. Pl. ha az akkumulátor, hangszóró vagy a Bluetooth egység mellett ül az utas, akkor a sugárzás értékei érthető módon magasabbak lehetnek. Íly módon a sugárzás veszélyének legalább annyira ki van téve az utas, mint a vezető is.

Tudja Ön, hogy zárt térben, (pl. autóban) mérhető elektromágneses sugárzás nagysága akár 40-50 -szerese is lehet a kültéri értékeknek?

Kétségtelen, hogy korunk egyik legújabb szennyezési forrása az elektromágneses sugárzás!