Műholdak, rádió/TV adó-vevőtornyok, mobiltelefonok, Wi-Fi-k sugárzása.


Milyen sugárzások tartoznak ide?

Amikor rádiófrekvenciás és mikrohullámú sugárzásokról beszélünk, akkor a 300 kHz-300 GHz frekvenciájú elektromágneses hullámokra gondolunk. Ezek nem ionizálják az anyagot (nem radioaktív a sugárzás), a kölcsönhatás főként hőhatásuk vagy elektromos tulajdonságaik révén jön létre. Sok más felhasználás mellett ebben a frekvenciatartományban sugározza adását a rádió -és televízióadók többsége, itt működnek a mobiltelefon készülékek, - természetesen bázisállomásaik és átjátszó antennáik -, valamint a mikrohullámú sütők.
De ezeket a frekvenciasávokat alkalmazza számos vezeték nélküli eszköz és technológia. Ilyenenek különböző cordless -és wireless eszközök, mint a vezeték nélküli vonalas telefon, az összes vezeték nélküli irodai és kommunikációs eszköz, számítógép egér, billentyűzet, de a Bluetooth, a WiFi) és egyébként a radarok, a GPS, valamint a traffipax is.
Látható tehát, hogy ezen alkalmazások sugárzása aktuális, valós és növekvő környezetvédelmi tényező.

Ezen eszközök használata széles körben terjed, ezek a sugárzások modern életünk elválaszthatatlan részévé váltak. Megdöbbentő adat, hogy ma a világon ötmilliárd mobil telefonszám van, de elgondolkodtató az a tény is, hogy Magyarországon 2020-ban a mobiltelefon előfizetések száma meghaladta a lakosság lélekszámát, több, mint 11 millióra rúgott.

Napi szinten használjuk azokat az eszközöket, amelyek ilyen elven működnek és senki sem kerülheti ki a sugárzást, még az se, aki nem használja ezeket. Márpedig az egészségi hatásairól igen keveset tudunk, mivel nem használjuk tömegesen annyi ideje, hogy egy esetleges hosszú távú hatást epidemiológiai méretekben észleljünk.

Ugyanakkor a WHO megállapítása szerint a mobiltelefon használat esetében a nagy érintett népesség miatt már egy viszonylag kis egészségi kockázat is népegészségügyi következményekkel járhat.
Éppen ezért nem meglepő, hogy 2011. május 31-én a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) az extrém alacsony frekvencia után a rádiófrekvenciás sugárzást is besorolta a lehetséges emberi rákkeltő (ú.n. 2B) kategóriába.

És ekkor még az 5G hálózat csak a szolgáltatók terveiben szerepelt!
Az 5. generációs
hálózat és a mobiltelefonjai, Wifi-jei az eddigi legmagasabb és tömegesen nem is használt (és így a nagy mennyiségű készülék és adó hatását tekintve egyáltalán nem tesztelt) frekvencián (3,6 GHz) fognak dolgozni!

Tehát nagymértékű elektromágneses expozícióval kell számolnunk az ember közvetlen környezetében, főleg a mikrohullámú sütő, a mobiltelefon, (hatványozottan az 5G), az otthoni Wifi hálózat, a mobil bázisállomások kapcsán.


Kétségtelen, hogy korunk egyik legújabb szennyezési forrása az elektromágneses sugárzás!